Mi a különbség az ILF és a frekvenciasávos (amplitúdó) tréning között?

A Neurofeedback egy gyűjtőfogalom, többféle EEG Biofeedback technika létezik.  

Mindegyik másképp tud hatékony lenni és sok esetben a felhasználási területeik is különböznek egymástól.


Frekvenciasávos/amplitudó tréning


Az Amplitúdó tréning  1-40 Hz tartományba tartozó agyhullámokat tréningezi, a kérgi területekre fókuszál. Holland technológia, évtizedek során bizonyított a hatása.   Operáns kondicionáláson alapuló módszer, vagyis egy tudatos, akaratlagos tanulási folyamat.  A tréner figyeli a kliens gyors frekvenciájú jeleit (Delta, Theta, Alpha, SMR, Beta1,Beta2) és közben valamilyen protokoll alapján tréningezi azokat. Gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt alkalmazható. Gyermekek esetében az operáns kondícionálás okán 4,5 éves kortól ajánlott (szükséges hozzá a megfelelő feladattudat és min. 30 percnyi akaratlagos nyugalmi szint megléte).


ILF tréning


Svájci/Amerikai technológia. A leginnovatívabb eljárás, amely a Neurofeedback eljárásokat egy új dimenzióba helyezte. 
Az ILF (Infra Low Frequency Training) tréning során használatos jelek frekvenciája 10-0,0001 MHz – között, az ultraradian tartományban mozog. A módszerben felhasznált amplitúdó tréning az elmúlt évtizedek klinikai és kutatási tapasztalatai mentén került kialakításra, és ezt a funkciót a módszerhez kialakított szoftverben automatizálták is. Ez lehetővé teszi, hogy a kezelést végző személy a kezelésben részesülő kliens azonnali állapotváltozásaira maximálisan fókuszálhasson.

A módszer implicit tanuláson alapszik, azaz a tanulás tudattalanul megy végbe.  Az ILF az agy működési zavarainak és egyes pszichés zavaroknak legmodernebb és leghatékonyabb kezelési formája. A lassú potenciálokkal való kezelés által a különböző zavarokat mélyrehatóbban tudják kezelni.

Mivel implicit tanuláson alapszik, így a
kisgyermekeknél is jól alkalmazható, mert nem szükséges hozzá a tudatos akarat.


A legtöbb különféle testi-lelki tünetekben megnyilvánuló problémák, agyi funkciózavar hátterében az optimális aktivációs szinttől való eltérés, gyenge önszabályozó képesség áll, azaz hogy az idegrendszer izgalmi állapota nincs megfelelően szabályozva. A neurofeedback tréning segítségével az agy megtanulja, hogyan szabályozza, irányítsa az idegrendszeri folyamatokat, hogyan jusson el az optimális csúcspozícióba, hogyan hozza teljesítőképességének a maximumát immár huzamosabb ideig.